Czym jest liposukcja i jak najlepiej się do niej przygotować?
Nieustannie napływają do mnie liczne pytania odnośnie tego tematu. Na większość z nich postaram się odpowiedzieć w tym właśnie wpisie. Nie jest medyczna rekomendacja, ale zbiór wskazówek od fizjoterapeutki, która od kilku lat prowadzi pacjentów po liposukcjach.
Kochani moi pacjenci – najważniejsze co chciałabym Wam przekazać to fakt, że liposukcja to naprawdę bardzo obciążająca, krwawa i bolesna operacja. Proszę nie podchodźcie do tego jak do kolejnego botoksu. Nie będę się tu rozpisywać o powikłaniach, bo to każdy lekarz prowadzący powinien Wam przedstawić. W praktyce niestety takie informacje otrzymujecie podczas podpisania zgody/ umowy na procedurę medyczną. Nie chcę Was zniechęcać, ale gorąco zachęcam do zgłębienia tematu, po to by jak najlepiej się przygotować.
Czy ogóle warto wykonywać liposukcję w moim przypadku? Czy może jednak rozłożyć ją na dwa czy trzy zabiegi? Który operator będzie dla mnie najbardziej odpowiedni? Jakie są korzyści a jakie mogą być powikłania? Która metoda będzie dla mnie najlepsza i najbezpieczniejsza? Jakie znieczulenie proponuje operator? Jak długo powinnam być na L4 a kiedy będę mogła wrócić do pełnej aktywności?
Poszukajcie informacji na forach, popytajcie niezależnych fizjoterapeutów zajmujących się medycyną estetyczną czy wśród innych dziewczyn (zadowolonych ale także skrzywdzonych) i dopiero wtedy podejmijcie świadomą decyzję.
Jeśli już zdecydowałyście się na ten krok, to warto się do tego jak najlepiej przygotować.
Jest to niezmiernie ważne aby usprawnić proces rekonwalescencji oraz jak najbardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto też oszacować kosztorys- wliczając w to nie tylko operację, ale także fizjoterapię (często długą i kosztowną), zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, leki, opatrunki, suplementy, odzież kompresyjną itp…
Oto kilka cennych wskazówek, które warto rozpatrzyć przygotowując się do liposukcji:
• Zrób dokładny przegląd wśród operatorów polskich i zagranicznych specjalizujących się w tej dziedzinie. Nie polecam wyboru ze względu na cenę, szybki termin czy dobry marketing w social mediach. Niestety liposukcja jest zabiegiem, który może wykonywać każdy lekarz, bez żadnej specjalizacji… Pamiętaj także, że nie każdy potrafi wykonać ją u lipodemiczek! Są inne metody w przypadku liposukcji stricte z powodów estetycznych, a inne w przypadku operacyjnego leczenia lipoedemy. W tym drugim- zaleca się przeważnie odsysanie Body Yet, unika się transferu patologicznego tłuszczu, raczej nie jest rekomendowana plazma czy Renuvion. Warto też dopytać o metody znieczulenia- zdecydowanie odradzam analgezje miejscową.
• Jeżeli planujesz odessanie większej ilości litrów to może warto wybrać lekarza, który rozłoży operację na 2 lub 3 zabiegi. Jest to przede wszystkim bezpieczniejsze podeście (ale także dużo bardziej kosztowne). Pozwala to na: szybszą regenerację, usprawnia obkurczenie i uelastycznienie się skóry, zmniejsza ryzyko wystąpienia nierówności i uszkodzeń powięzi, znacznie zmniejsza ryzyko przetaczania krwi, zakrzepicy, powstawania martwicy skóry, pozwala na szybsze ustąpienie stanów zapalnych, obrzęków, przykurczy, zrostów itp.
• Wzmocnij swoją odporność przed zabiegiem. Liposukcja wywołuje spory stan zapalny w organizmie (głównie miejscowy, gdyż pod skórą jest jedna, wielka rana) co znacznie obciąża układ immunologiczny. Aby uniknąć infekcji, usprawnić odpływ obrzęków, gojenie się siniaków i krwiaków, zapobiec stanom zapalnym tkanki łącznej, warto nawet kilka miesięcy wcześniej wprowadzić rytuały prozdrowotne.
• Przed liposukcją zadbaj o dobry (najlepiej górne granice normy) poziom żelaza, hemoglobiny, ferrytyny. Liposukcja jest krwawym zabiegiem i w związku z tym, często dochodzi do anemizacji, nawet z koniecznością przetaczania krwi.
• Postaraj się wyregulować poziom hormonów – tłuszcz jest ich nośnikiem i dość często dochodzi tu do zaburzeń, nawet przez kilka miesięcy po zabiegu.
• Usprawnij pracę układu pokarmowego i po zabiegu zaopatrz się w pokarmy wysoko błonnikowe i wysoko odżywcze- w pierwszym tygodniu bardzo często pacjentki zmagają się z zaparciami. Warto też wspomóc się suplementacją probiotyczną, gdyż znieczulenie, leki przeciwbólowe, antybiotyki niezmiernie wyniszczają mikrobiom.
• Jeżeli planujesz liposukcję nóg koniecznie zrób wcześniej usg dopplerowskie kończyn dolnych (nie każdy operator tego wymaga), aby wykluczyć zakrzepicę oraz niewydolność żył głębokich. Jeżeli masz żylaki warto zrobić też tomografię miednicy mniejszej aby wykluczyć niewydolność żylną w tym obszarze (niektórzy operatorzy uważają to za przeciwskazanie do operacji). Warto też mieć te badania dla porównania, gdyż nie rzadko sama operacja przyczynia się do powstawania patologii w układzie naczyniowym.
• Dopytaj się w klinice jaka odzież kompresyjna jest stosowane po zabiegu. Jeżeli jesteś lipodemiczką i planowane jest u Ciebie ściągnięcie większej ilości tłuszczu, to gorąco zachęcam zaopatrzyć się przed liposukcją w rajstopy płaskodziane szyte na miarę. Warto je już nosić na kilka miesięcy przez planowaną operacją (niektórzy operatorzy nawet tego wymagają, co absolutnie popieram) oraz wziąć ze sobą na zabieg by to właśnie je ubrano bezpośrednio po zabiegu. Często trzeba mniej więcej par- po dwóch czy trzech tygodniach zazwyczaj trzeba zmienić rozmiar lub stopień ucisku. Tu najlepiej słuchać wskazówek prowadzącego fizjoterapeuty.
• Jeżeli robisz transfer tłuszczu w piersi koniecznie zadbaj o odpowiedni biustonosz. Dopytaj dokładnie lekarza o wskazówki (gdyż często o tym zapominają) oraz jak długo masz w nim chodzić dzień/noc.
• Jeśli robisz przy okazji bbl (przeszczep odessanego tłuszczu w pośladki)- zaopatrz się wcześniej w poduszkę pod pupę oraz spodnie kompresyjne bez ucisku w obszarze pośladków.
• Warto zaopatrzyć się w arnikę lub żele z heparyną– liposukcja to bardzo krwawy zabieg, który pozostawia ze sobą sporo siniaków. Produkty te przyspiesza ich ewakuacje oraz przyniosą ulgę w bólu. Możesz się nimi smarować już w drugiej, trzeciej dobie (omijając oczywiście rany).
• Zainwestuj w dobre balsamy nawilżające lub olej Busajna. Najlepiej na kilka tygodni przed już sobie przygotowywać skórę. Mniej więcej po około dwóch tygodniach po operacji będziesz się bardzo łuszczyć i borykać z uczuciem swędzenia. Ulgę przyniesie dobre nawilżenie.
• Przygotuj tkanki w obszarze, który będzie operowany. Jest to niezwykle ważne w kontekście samej operacji jak i rekonwalescencji. Na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem warto:
o regularnie się rozciągać- 2-3 razy w tygodniu
o rolować się (uwaga na pękające pajączki).
o wykonywać manualne drenaże limfatyczne– częstotliwość dobierana indywidualnie.
o wykonać 2-3 zabiegi terapii mięśniowo – powięziowej u fizjoterapeuty, najlepiej w tygodniu poprzedzającym planowaną liposukcję.
o robić masaż na aparacie do kompresji pneumatycznej przerywanej (np.: boa lub pressmatic). Jeżeli posiadasz w domu to można wykonywać nawet
codziennie.
o codzienne szczotkować ciało na sucho, a następnie dobrze nawilżyć skórę.
o zadbać o dobre nawodnienie organizmu. Pij minimum 2, 5 l wody dziennie.
o rozważyć zabiegi endermologii, ale to najlepiej skonsultować z dobrym kosmetologiem.
• Jeszcze przed operacją umów sobie wizyty u fizjoterapeuty, który ma rozeznanie w rehabilitacji estetycznej. W większości przypadków, terapię można rozpocząć w 3 dobie, a najlepiej nie później niż w 7. Każdy operator zaleca różną częstotliwość masaży- jest to kwestia bardzo indywidualna i tu warto dać się poprowadzić rehabilitantowi. Jedni pacjenci będą potrzebować 2-3 masaży w tygodniu, a inni codziennie. Oczywiście z czasem ta częstotliwość znacznie się zmniejsza. Na początku wykonuje się manualne drenaże limfatyczne, później płynnie przechodzi w terapię mięśniowo – powięziową, opracowanie blizn i zrostów, terapię falami radiowymi czy falą uderzeniową. Do pół roku po liposukcji absolutnie nie polecam stosować endermologii czy bańki chińskiej!!!
Chcę natomiast uświadomić Was, że pierwsze kilka tygodni po liposukcji (wszystko oczywiście zależy od obszaru, ilości odessanych litrów, stanu pacjenta itp.) nie należą do łatwych. Na około pierwsze dwa tygodnie warto zapewnić sobie wolne od pracy, mocno ograniczyć codzienną aktywność i zapewnić sobie pomocnika. Nie planuj też żadnych wakacji czy podróży przez mniej więcej pierwsze dwa miesiące. Zapoznaj się z zaleceniami dostarczonymi od swojego operatora i skrupulatnie ich przestrzegaj.
Pamiętaj – efekt końcowy zależy nie tylko od lekarza, ale w dużej mierze od Ciebie i Twojego fizjoterapeuty.
Jeśli powiedziałaś TAK Liposukcji – zapraszam na kompleksową fizjoterapię przed i po zabiegową.
Powodzenia i do zobaczenia!