LIPODEMIA, LIPOEDEMA, OBRZĘK TŁUSZCZOWY, OBRZĘK LIPIDOWY
Grube, bolesne, ociężałe nogi to Twój problem❓
Mnóstwo pajączków, siniaki, zaawansowany cellulit to Twoja zmora ❓
Całe życie myślałaś, że taka Twoja uroda ❓
To tylko nieliczne wskazówki sugerujące, że możesz mieć LIPODEMIĘ.
O tym, co to za choroba i jakie są jej objawy możesz przeczytać w poście o lipodemii.
Skoro udało Ci się nareszcie zdiagnozować tę dolegliwość w pierwszym momencie poczułaś zapewne ulgę. Ale co dalej? Znasz już skuteczne metody leczenia?
W tym poście chcę podzielić się swoją wiedza i doświadczeniem, które nieustannie zdobywam pracując z pacjentkami, borykającymi się z obrzękiem tłuszczowym. Postaram się przybliżyć Ci plusy i minusy poszczególnych metod, aby łatwiej było Ci dopasować je do swoich potrzeb.
Jeśli chorujesz na lipodemię musisz sobie uświadomić, że dla skutecznego leczenia powinien poprowadzić Cię interdyscyplinarny zespół składający się z fizjoterapeuty, dietetyka a także chirurga naczyniowego. Po co aż tylu specjalistów?
Z powodu braku poznania przyczyn powstawania lipoedemy, leczenie jest głównie objawowe. W zależności od stopnia zaawansowania i wieku możemy przeprowadzić różnorodne terapie. W sposób zachowawczy możemy działać poprzez:
?manualny drenaż limfatyczny
?zabieg na aparacie Boa
?drenaż limfatyczny za pomocą maty wibrującej Ram Vitberg Plus
?kompresoterapię
?dietę
?aktywność fizyczną.
Można także wykonać zabieg liposukcji.
MANUALNY DRENAŻ LIMFATYCZNY (MDL)
To chyba najpotrzebniejszy zabieg dla kobiet cierpiących na obrzęk tłuszczowy. Niezmiernie go polecam – zarówno jako metodę zachowawczą, jak i po liposukcji.
?Masaż ten przede wszystkim:
- redukuje obwody kończyn (jeśli już jest komponenta limfatyczna)
- przynosi ulgę w bólu i uczuciu ciężkości nóg
- nadaje ładniejszy kształt kończyn
- poprawia odżywienie i wygląd skóry
- umożliwia zapobieganie powstawaniu żylaków i pajączków (przy regularnym stosowaniu)
- jest on bezbolesny i przyjemny w odczuciach
- przynosi natychmiastową ulgę, która powinna się utrzymać od 3 do kilkunastu dni.
? Głównym ograniczeniem:
- są finanse, bo niestety nie każdego stać na systematyczne masaże
- może być utrudniony dostęp do profesjonalisty wykonującego zabieg.
Manualny drenaż limfatyczny powinien wykonać fizjoterapeuta lub masażysta specjalizujący się w pracy z obrzękami. Nie każdy rehabilitant ma uprawnienia do jego wykonania a przede wszystkim nie każdy potrafi go prawidłowo wykonać.
Więcej informacji o technice drenażu znajdziesz tutaj.
KOMPRESOTERAPIA
Do wyboru mamy bandażowanie oraz wyroby uciskowe – gotowe lub szyte na miarę .
Co i kiedy wybrać?
BANDAŻOWANIE
Bandażowanie w lipodemii jest bardzo podobne jak w obrzęku limfatycznym. Pacjentki z obrzękiem tłuszczowym wybierają tę formę zazwyczaj już w zaawansowanym stadium albo jeśli nie mają możliwości skorzystania z innych metod leczenia. Często także bandażują się przed wyborem gotowych produktów uciskowych, których miara musi być wzięta na możliwie najchudszych kończynach. Obligatoryjnie stosują tę metodę pacjentki po zabiegu liposukcji.
?Za pomocą bandażowania można osiągnąć przede wszystkim:
- znaczne zmniejszenie obwodów (jeśli już jest komponenta limfatyczna)
- ładniejszy kształt kończyn
- poprawę wyglądu skóry
- redukcję bólu i uczucia tkliwości.
Jest to stosunkowo tania metoda i można ją stosować w domu.
?Pacjentki niezbyt przepadają za bandażowaniem, ponieważ:
- do zawinięcia jest potrzebna druga osoba
- ciężko się poruszać, jest się unieruchomionym
- występuje problem z ubraniem się, założeniem butów
- wywołują kompleksy – nie ma możliwości wyjścia na ulicę niezauważonym
- przy nieprawidłowym zabandażowaniu istnieje także ryzyko wystąpienia: „sztucznie wywołanego” obrzęku limfatycznego, bólu, popękania małych naczynek krwionośnych oraz uszkodzeń skóry.
Aby uniknąć ewentualnych powikłań bardzo ważne jest, by nauczyć się bandażowania od fizjoterapeuty lub lekarza.
Więcej informacji o tej metodzie znajdziesz tutaj.
WYROBY UCISKOWE
Gdy nie jest już możliwa redukcja za pomocą bandażowania lub drenażu limfatycznego zaleca się zabezpieczyć kończyny w gotowe wyroby uciskowe. Prawdę mówiąc, większość moich pacjentek nie podejmuje się bandażowania, wybiera zatem noszenie produktów uciskowych. Teoretycznie powinno się je zakładać codziennie rano (przed wstaniem z łóżka) i na noc ściągać. W praktyce wygląda to bardzo różnie, zwłaszcza latem…. Proponuję trochę pokombinować, by na zasadzie prób i błędów opatentować swój sposób. Jeśli ciężko wytrzymać cały dzień, można spróbować założyć wyrób pod wieczór na kilka godzin. Aby było to możliwe warto wcześniej wykonać manualny drenaż limfatyczny lub autodrenaż.
W przypadku lipodemii mamy do wyboru pończochy, rajstopy lub leginsy kompresyjne. Podkolanówki w tym przypadku nie spełnią swojej funkcji. Stopień kompresji jest uzależniony od stadium choroby. Najogólniej – im bardziej zaawansowana lipodemia, tym większy stopień ucisku należy dobrać. Jeśli jednak są to pierwsze wyroby uciskowe to ze względu na dyskomfort proponuję zacząć od mniejszej kompresji. Ważny jest też dobór odpowiedniego rozmiaru. Tu koniecznie należy poprosić przedstawiciela handlowego danej firmy o zmierzenie nóg. Ważne, by pomiar był dokonany na „najchudszych nogach”. Z tego powodu warto wykonać go rano, po wcześniejszym bandażowaniu lub innym zabiegu redukującym. Jeśli twoje wymiary będą mieściły się w „widełki rozmiarowe” produktów gotowych to można z nich skorzystać. Ważne, aby na każdym poziomie pasował ten wymiar! W przeciwnym wypadku należy zamówić wyroby szyte na miarę. Niestety są dużo droższe, ale raz w roku można uzyskać refundację NFZ.
Najlepiej, aby wyboru danego produktu dokonał fizjoterapeuta lub lekarz.
?Produkty uciskowe są pomocne w :
- profilaktyce i redukcji obrzęków limfatycznych
- zmniejszeniu bólu i tkliwości
- profilaktyce występowania chorób układu krążenia np.: żylaków, pajączków, zakrzepicy żył głębokich, zapalenia żył.
DIETA
U większości moich pacjentek dieta nie przynosi spektakularnych efektów estetycznych, ale jest niezmiernie ważna dla jakości życia. Ważne, aby została ustalona przez dietetyka KLINICZNEGO na podstawie wyników badań. Powinna być ukierunkowana na regulację hormonalną i poziomu cukru we krwi.
?Pomaga ona w:
- redukcji tkliwości i bolesności
- zmniejszeniu występowania siniaków
- poprawie wyglądu i odżywieniu skóry.
Kilka moich pacjentek stosowało też dietę ketogeniczną. Tylko część z nich osiągnęła zmniejszenie obwodów w nogach, natomiast każda uzyskała mniejszą bolesność i ociężałość.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Jak najbardziej tak, ale dla ogólnoustrojowych korzyści. Niestety w miejscach objętych chorobowo nie będzie następowała znacząca redukcja. Lipodemia to patologicznie zmieniona tkanka tłuszczową, która jest bardzo oporna na odchudzanie. Stąd pacjentki często katują się intensywnymi treningami, czego efektem jest rozmiar S od pasa w górę, ale od pasa w dół wciąż pozostaje XL.
Ze względu na większe obciążenie szkieletu mięśniowo-powięziowego i upośledzone krążenie nieodpowiednią aktywnością fizyczną można zrobić sobie krzywdę. Można nabawić się m.in.: zwyrodnień stawowych w młodym wieku, obrzęku limfatycznego czy bóli mięśniowych. Stąd najlepiej, aby program treningowy został ustalony przez fizjoterapeutę lub dobrego trenera personalnego.
?Najogólniej rzecz ujmując zalecam:
- wszelkie formy ruchu w wodzie np: jogging wodny, aqua aerobic, pływanie
- zamiast biegania zachęcam do nordic walkingu
- bardzo ważnym elementem treningu są stretching i ćwiczenia oddechowe, gdyż usprawniają krążenie krwi i limfy
- joga i pilates jak najbardziej
- rower tak, ale raczej nie pod górkę
?Generalnie należy unikać ćwiczeń z obciążeniami i w podskokach.
Podsumowując: zachęcam do odpowiednio dobranych ćwiczeń, ale niech schudnięcie nie będzie priorytetową motywacją.
SPRZĘTY MEDYCZNE
Jeżeli ktoś nie uczęszcza regularnie na drenaże limfatyczne i nie nosi produktów uciskowych, dobrym rozwiązaniem jest zakup sprzętu medycznego. Zalecam jednak, by posiadał on certyfikat wyrobu medycznego, bo tylko wtedy jest przebadany pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa. Wtedy też, jeżeli ktoś posiada orzeczenie o niepełnosprawności, może odliczyć ten zakup od podatku. Takie urządzenie umożliwia nam regularne stosowanie zabiegów. Do użytku domowego w zasadzie mamy dwa: Boa i mata wibrująca RAM Vitberg Plus z modułem nogi lub kolana.
KOMPRESJA Z WYKORZYSTANIEM APARATU BOA
Jest to zabieg wykorzystujący kompresję pneumatyczną przerywaną. Wykonuje się go za pomocą specjalnych, wielokomorowych mankietów, cyklicznie wypełnianych powietrzem. Ważne, aby urządzenie posiadało program drenażu limfatycznego. ?Wówczas można uzyskać:
- redukcję obrzęku limfatycznego
- zmniejszenie cellulitu i poprawę wyglądu skóry
- uczucie lżejszych nóg
- mniejszą tendencję do siniaków
- szybszą regenerację po wysiłku fizycznym
- działanie detoksykujące
?Mimo licznych korzyści jakie może przynieść ten zabieg, zachęcam, by przed kupnem wypróbować go w centrum rehabilitacji lub w klubie sportowym. Miałam pacjentki, u których drenaż na aparacie Boa był niemożliwy ze względu na duży ból. Poznałam też panie, u których po tym masażu występowały popękane małe naczynka, siniaki a nawet zwiększony obrzęk.
REHABILITUJĄCY APARAT WIBRACYJNY VITBERG PLUS
Jest to zabieg drenujący za pomocą maty aplikacyjnej wykorzystującej wibrację cykloidalno-oscylacyjną. W programie ”nogi” zostały zachowane wszystkie zasady prawidłowo wykonanego masażu limfatycznego, dlatego też wskazania i przeciwskazania do jego wykonania są identyczne jak w MDL.
Można stosować ten zabieg zarówno jako leczenie zachowawcze, jak również po zabiegu liposukcji. Aparat można stosować w domu nawet codziennie zapewniając sobie systematyczną, profesjonalną rehabilitację.
?Dzięki tego typu zabiegowi można uzyskać:
- redukcję obwodów
- poprawę krążenia krwi i limfy
- redukcję a nawet likwidację „pajączków”
- wypłaszczenie” żylaków
- lekkość nóg
- mniejszą bolesność kończy dolnych
- redukcję cellulitu
- odżywienie skóry i tkanki podskórnej
Bardzo polecam ten sprzęt medyczny ze względu na praktycznie zerowe skutki uboczne. Osobiście pracuję na nim w swoim gabinecie od kilku lat. Spektakularne efekty osiągam wykonując jednocześnie manualny drenaż limfatyczny z masażem na RAM Vitberg Plus.
Miłą niespodzianką jest, że drenaż wibracyjny na RAM Vitberg+ możesz bezpłatnie wypróbować i sama ocenić efekty. W najbliższym czasie Poradnia Vitberg Kraków prowadzi bezpłatne konsultacje właśnie dla osób z obrzękami kończyn dolnych – w tym z lipoedemą. Na hasło NOSAL – czekają szybkie terminy, a dla nabywających sprzęt oferta specjalna. Zapisy : tel 730-200-208 os. Tysiąclecia 81 Kraków. Więcej informacji znajdziesz na stronie poradni.
LIPOSUKCJA
?Jest to niewątpliwie najskuteczniejsza metoda, aby uzyskać efekt kosmetyczny i znaczne zmniejszenie obwodów. Jest też ważna z medycznego punktu widzenia. Dobrze wykonana liposukcja odciąża układ żylno-limfatyczny na obwodzie usprawniając krążenie płynów. Możemy także uzyskać:
- znaczną ulgę w bólu i odczuciu ciężkości nóg
- zmniejszenie obwodów
- redukcję obrzęków
- znaczne wyeliminowanie tendencji do siniaków
- redukcję „pajączków”
?Liposukcja u lipodemiczek niestety jest zabiegiem niezmiernie obciążającym organizm. Przez około 2-3 tygodnie po operacji może wystąpić silny ból, uczucie mrowienia oraz obrzęk limfatyczny. Przez minimum 6 tygodni (według niektórych lekarzy nawet do roku) bezwzględne jest noszenie odzieży kompresyjnej. Tu zalecane są głównie rajstopy kompresyjnych płaskodziane. Przez pierwsze tygodnie po liposukcji konieczne jest stosowanie manualnych drenaży w celu redukcji obrzęku limfatycznego. Fajnie sprawdzaja się także masaże na macie wibracyjnej Vitberg + z modułem nogi lub kolana. Następnie do walki ze zrostami pomocna jest terapia mięśniowo- powięziowa oraz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (m.in.: Endermologia, Indiba, Icoone, TRTherapy).
Jest kilka metod liposukcji. Nie będę polecać żadnej konkretnej, bo niestety każda niesie ze sobą pewne ryzyko. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem operatora oraz przygotować swoje ciało do tego zabiegu.
Reasumując- decydując się na tą metoda należy być świadomym konieczności dłuższej rehabilitacji i trzeba to uwzględnić w planowanym budżecie. Należy też przeorganizować swoje życie prywatne i zawodowe, ponieważ pełen okres rekonwalescencji wynosi około 6 miesięcy, czasem nawet dłużej.
Ten post powstał dzięki licznym pytaniom od moich pacjentek. Większość z nich jak usłyszało diagnozę lipoedema było totalnie zagubionych .W internecie można znaleźć sporo wiadomości na temat leczenia tej choroby, ale ciężko dobrać skuteczną i odpowiednią dla siebie.
Mam wielką nadzieję, że tym postem choć trochę ułatwiłam Ci to zadanie.
W razie pytań służę pomocą?
Serdecznie zapraszam na drenaże limfatyczne?